IX. Goriška literarna prepletanja – predstavitev pesniške zbirke Enajst let in pol tišine Davida Bandlja

Predstavitev pesniške zbirke Enajst let in pol tišine Davida Bandlja (Slovenska matica, 2020). Z avtorjem se bo pogovarjala dr. Tanja Badalič.

Ogled dogodka bo mogoč na FB profilu Goriške knjižnice ter na knjižničnem YouTube kanalu. Posnetek dogodka bo na obeh platformah dostopen tudi kasneje.

Enajst let in pol bi našteli, če bi za vsako žrtev holokavsta molčali eno minuto, in prav ta dih jemajoča številka kot metafora brezčasja je dogajalni prostor pesniške zbirke Davida Bandlja. V njej se prepleta dvoje glasov: glas zgodovine ali usode v svoji amorfnosti, brezinteresnosti in silni moči ter tanki glasovi posameznic in posameznikov, ki so sami ali od blizu doživljali brutalnost zla. Če se prvi oglaša iz kaotičnega in anonimnega prapočela vsega, kar je, drugi ob stiku s kaosom neimenljivega izrekajo svoj tukaj in zdaj v vsej konkretnosti in končnosti. V prostor srečanja tragične zgodovinske izkušnje in poetičnega uvida pesnik ne vstopa kot distancirani preučevalec zavojevanega ozemlja, pač pa kot soudeležen, do kraja ranljiv in sočuten videc in premišljevalec.

David Bandelj (1978) pesnik in glasbenik, občasni prevajalec, rojen v Gorici (Italija), kjer živi. Po doktoratu iz primerjalne književnosti na Univerzi v Ljubljani je bil nekaj let univerzitetni predavatelj in raziskovalec.  Objavil je zbirke Klic iz nadzemlja (2000), Razprti svetovi (2006), Odhod (2012), Gorica – Gorizia (2014), Enajst let in pol tišine (2020), knjigo esejev Razbiranja žarišča (2008), monografijo o dnevniku v slovenski in svetovni literaturi V iskanju jaza (2013), monografijo Obrazi slovenske literature (2014) in uredil antologijo sodobne poezije Slovencev v Italiji Rod lepe Vide (2009) ter zbornik o Cirilu Kosmaču Iz domače doline v svet (2014).  Poezijo objavlja v osrednjih slovenskih literarnih revijah in v prevodih (italijanščina, angleščina, makedonščina, češčina), nastopa tudi na različnih domačih in mednarodnih festivalih. Večkrat je bil mentor ter regijski in državni selektor na festivalih za mlade avtorje in seniorje pri JSKD, prejel je tudi nekaj nacionalnih in mednarodnih nagrad. Piše zapise in kolumne, ki so posejane po različnih medijih. Prevaja italijanske pesnike v slovenščino in sodobne slovenske pesnike v italijanščino, prevedel je tudi nekaj pesmi avstralskih aboriginskih in latinskih klasikov. Študiral je klavir in violo na SCGV Emil Komel v Gorici, med univerzitetnim študijem se je nato usmeril v zborovsko dirigiranje in se izobraževal z različnimi dirigenti in vokalisti (Nina Kompare, Voces8). Vodil je več zborov in sodeloval v različnih zasedbah Leta 2013 je postal zborovodja mladinskega zbora Emil Komel s katerim je segel po več nagradah in priznanjih na nacionalnih in mednarodnih tekmovanjih. Večkrat je bil žirant na zborovskih tekmovanjih in predavatelj na delavnicah in seminarjih. Poučuje literarne predmete na šolah s slovenskim učnim jezikom v Italiji.

Dogodek bo potekal v okviru Domoznanskih večerov v Goriški knjižnici in Tedna ljubiteljske kulture 2021.