NI VSE ZLATO, KAR SE SVETI

 »Kulturna dediščina v vseh oblikah je zapis časa, življenja, izkušenj, znanja in spretnosti. Vsak zapis pusti drugačno sled, v kateri pa vendarle lahko najdemo skupne značilnosti, ki nas združijo in  povežejo pri ohranjanju skupne preteklosti in prihodnosti. To bo tokrat izvedeno z dediščinsko delavnico Ni vse zlato, kar se sveti.

Na delavnici Ni vse zlato, kar se sveti bodo udeleženci spoznavali slogovno obdobje baroka in se prelevili v vlogo ‘pozlatarja’ in ‘pozlatili’ izbran predmet.

Dijaki bodo nadgradili in povezali  svoje predznanja, ki so ga dobili pri rednem pedagoškem procesu izobraževanja pri različnih predmetih. Spoznali bodo razne materiale (zlato, medenina, aluminij, srebro) in nekatere  izmed njih uporabili na sami delavnici.

V kratkem uvodu bo dijakom predstavljen pomen varovanja kulturne dediščine, specifika slogovnega obdobja baroka in potek izvedbe delavnice. Dijaki se bodo lotili dela in ‘pozlatili’ prej pripravljeni okrasek iz mavca bogatih baročnih oblik (deli baročnih okvirjev), ki bo na koncu postal obesek ali pa magnet. Skozi delo se bodo seznanili z delom restavratorja – pozlatarja, s specifičnimi orodji, postopki dela, upoštevanjem pravil, sosledjem postopkov in uporabljenimi materiali.

Dijaki bodo informirani, kje v bližini si lahko ogledajo originale baročne umetnine oz. se lahko  dogovori za skupni ogled pod vodstvom restavratorja konservatorja ter tako  nadgradi sodelovanje.«

Tako je zapisala Milena Antonić z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, enota Maribor, ki bo delavnico tudi vodila.

Vabljeni na Srednjo gradbeno šolo in gimnazijo Maribor: v četrtek, 19. maja 2016, od 9.30 do 11.00 ure.