Osrednji dogodek Tedna ljubiteljske kulture v regiji Dolenjska, Bela krajina in Posavje: Razstava Biseri iz galerije ob 50. obletnici Mednarodnega tabora likovnih samorastnikov Trebnje z regijskim predavanjem ob 6. tematski državni razstavi 2017 – Velika črta

Koordinacija JSKD Dolenjska, Bela krajina in Posavje vas v sodelovanju s Centrom za izobraževanje in kulturo Trebnje in Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje vabi na ekskluzivni predogled začasne razstave ob 50. obletnici tabora likovnih samorastnikov Trebnje: BISERI IZ GALERIJE. Uradna otvoritev razstave bo 18. maja 2017.

»Mednarodni tabor likovnih samorastnikov je gonilna sila trebanjske galerije in njene zbirke. Vzniknil je na pobudo posameznikov, ljubitelje naivne umetnosti, ki so z entuziazmom ter ogromno prostovoljnega dela in simpatije do umetnosti spodbudili razvoj vrhunskega mednarodnega fenomena, ki se je razvil v Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje,« ob pričakovanju jubilejnega, že 50. tabora pripoveduje Patricija Pavlič, direktorica trebanjskega CIK-a, pod katerega okriljem deluje tudi tukajšnja galerija.

 

O RAZSTAVI:

…//Delo umetniškega sveta v zadnjih letih nadaljuje strokovni svet  v sestavi Blaž Peršin (predsednik),  mag. Ciril Pevec, Slavko Pregl, Maruša Stupica in Andrejka Vabič Nose. Za tokratno predstavitev je strokovni svet izbral 57 najbolj reprezentativnih del, ki ilustrirajo raznolikost zbirke tako v geografskem pogledu (na razstavo so vključena dela iz 21 držav), kot tudi po uporabi likovnih pristopov in tehnik. Nekaj del je na ogled že vrsto let, saj  so bila umeščena tudi na stalne razstave galerije, druga pa so se le redko pojavljala na javnih predstavitvah. Ne glede na to, pa so s svojo neponovljivostjo in izrazno močjo zasluženo zasedla svoje mesto med biseri zbirke. Najbolj prepoznavna na razstavi so dela umetnikov, ki so se izkazali kot zreli, samosvoji, kreativni in izvirni ustvarjalci in so z ustvarjalnostjo zaznamovali tudi mednarodni prostor.//…

O TABORU:

Tabor je nastal kot izraz sočasnega dogajanja v okolju na področju ustvarjalnosti, saj se je vedno več posameznikov ukvarjalo s slikarstvom in kiparstvom ter pri tem dosegalo vidne uspehe. V občini Trebnje se je konec 60. let 20. stoletja pojavila ideja, da bi organizirali srečanje samoraslih umetnikov s katerim bi se pridružili drugim centrom umetnosti ter likovno umetnost približali splošni publiki. Tako je bil leta 1968 organiziran prvi tabor slovenskih naivnih slikarjev na katerem je sodelovalo 9 ustvarjalcev. Tabor se je kaj hitro razvil v jugoslovansko, nato pa mednarodno prireditev na kateri so sodelovali umetniki iz Evrope, Afrike, Azije in Amerike. Ustvarjalci so se srečevali v Trebnjem, kar jim je omogočilo izmenjevanje izkušenj ter navezovanje stikov s tujimi umetniki. Ti so v Trebnjem slikali in kiparili. Od nastanka galerije je strokovno delovanje nadziral in usmerjal Umetniški svet /Strokovni svet, ki so ga sestavljali ugledni strokovnjaki in umetnostni kritiki.Med njimi so bili: dr. Zoran Kržišnik (direktor Moderne galerije od 1957 do 1986), ki je Umetniškemu svetu predsedoval vse do svoje smrti leta 2008;  dr. Mirko Juteršek (likovni kritik in nekaj časa tudi profesor na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani); Janez Gartnar, Nebojša Tomašević, Aleksander Bassin (likovni kritik in direktor Mestnih galerij Ljubljana od 1989 do 2009), Gerhard Ledić, Andrej Pavlovec, Oto Bihalji Merin and Josip Depolo. Strokovnemu svetu trenutno predseduje Blaž Peršin, direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljana.

 

Ogledu razstave bo sledilo Regijsko predavanje ob 6. tematski državni razstavi 2017 – Velika črta. Predavanje je namenjeno kot pomoč za lažje in kvalitetnejše ustvarjanje na razpisano temo 6. tematske državne razstave 2017. Izbrana tema ustvarjalcem nudi izziv, ki lahko razširi likovno in miselno obzorje in jih spodbudi k iskanju novih rešitev in spoznanj o možnostih ustvarjalnega izražanja. Predavanje bo dodatno osvetlilo razpisano temo.

KJE: v Trebnjem, dvorana STIK Trebnje (nekdanji DM), vhod ob vhodu v Galerijo likovnih samorastnikov Trebnje

KDAJ: v Tednu ljubiteljske kulture, 15. maja 2017, ob 18. uri

KDO: Predavanje je prvenstveno namenjeno umetnikom, ki bodo sodelovali na Regijski tematski razstavi, vendar ste vabljeni tudi vsi ostali, ki bi želeli poglobiti poznavanje razpisane teme.

PREDAVATELJ: Janez Zalaznik, akademski slikar

VSEBINA PREDAVANJA: V prvem delu predavanja se bodo udeleženci seznanili z likovno teorijo črte kot enega od osnovnih gradnikov likovne kompozicije. Predavatelj bo opredelil kaj je črta, predstavil različne tipe črt, materiale s katerimi lahko oblikujemo črto, izraznost črte, zgodovino izražanja s črtami in predstavil načine uporabe črte s primeri iz likovne zgodovine. Govoril bo tudi o liniji v kiparstvu in v fotografiji. V drugem delu bo poudarek na uporabi črte na velikem slikovnem formatu. Možnosti linearnega izražanja na velikem formatu bo ilustrirano s primeri. Poudarek bo na razliki med risanjem iz zapestja, iz rame in z gibanjem celotnega telesa. Predavanju bo sledil pogovor ob morebitnih vprašanjih.

 O PREDAVATELJU: Janez Zalaznik, akad. slikar, rojen 1963 v Ljubljani, kjer se je po končani gimnaziji leta 1981 vpisal na Akademijo za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo in leta 1987 diplomiral pri prof. Janezu Berniku. Od tega leta deluje kot samostojni kulturni delavec na področjih slikarstva, grafičnega oblikovanja, likovne publicistike in pedagogike. Je član DSLU od 1987, mednarodnega združenja Art Beyond Borders od 1999, od 2001 pa tudi član Mednarodnega združenja ustvarjalcev na področju računalniške grafike IACG.